Polecam książkę „Bij Judasza, to tradycja nasza!”, której przedsprzedaż trwa w Wydawnictwie 3DOM.
https://www.3dom.pro/Bij-Judasza-to-tradycja-nasza-p15559
Inscenizacja sądu nad Judaszem ma wielowiekową tradycję i wspominają o niej kronikarze już w XVIII w., a jak podają etnografowie, niektóre elementy tego obrzędu mogą mieć nawet rodowód przedchrześcijański i symbolizować szeroko rozumiane zło, którego mieszkańcy pragną się pozbyć z miejscowości. […]
Przez wzgląd na to, że w ubiegłym roku obrzęd palenia Judasza, jaki odbył się w Pruchniku, wywołał tak skrajne emocje, a uczestnicy inscenizacji zostali posądzeni o antysemityzm i nawoływanie do przemocy, postanowiliśmy wydać tę niewielką książkę, w której pragniemy przybliżyć kulturowe i religijne korzenie tej tradycji.
Tomasz Grzegorz Stala
Wydawca
Książka jest zbiorem artykułów opowiadających, jak kształtowała się historia tradycji sądu nad Judaszem w Polsce (fragment „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” Zygmunta Glogera oraz „Elementy widowisk i misteriów religijnych w obrzędowości ludowej okresu Wielkiego Tygodnia na obszarze Polski południowej” dr Urszuli Janickiej-Krzywdy) oraz artykułów traktujących o nagonce medialnej, jaka powstała w 2019 r. wokół sądu nad Judaszem w Pruchniku. Zamieszczony został również wywiad z Wiesławem Trzyną, któremu zostały postawione zarzuty za udział w sądzie nad Judaszem. Wydawca pragnie uświadomić społeczeństwu, że w obrzędzie sądu nad Judaszem nie ma żadnych znamion antysemityzmu, ponieważ osoba Judasza jest osądzona przez wzgląd na czyn, którego się dopuścił, nie zaś ze względu na narodowość.